2018 VAIKOBI AUCKLAND KING & QUEEN OF THE HARBOUR - THE YEAR OF THE KIWIS!

BenLevyPhotography 4108 Paddlers took on the stroppy Waitemata Harbour in Saturday's New Zealand Ocean-Racing Championships for the 2018 Vaikobi King and Queen of the Harbour! This was to be the Year of the Kiwis.

Heading over the Auckland harbour bridge on Saturday morning I could see the flags starting the hang east-west, and the nimbus clouds starting to gather over the Waitakere Ranges. I knew the wind was coming. And so did the thirty last minute entrants who had registered the day before. With a clash with Aussie surf nations, the Carolina Cup and a large waka-ama event up north, this year we may not have had the numbers or the traditional big names, but it mattered not: We had a race. And not just any race - The New Zealand Ocean Racing Championships, and the local boys and girls where on fire! 

“The forecast has been looking stable all week. Autumn is here, And gone are the big north-eastly weather systems we have been enjoying all season. After last years ‘Normandy Landing’ of an event, we were always going to keep the event nice and simple. The course was obvious from early in the week, and we made the call to run the Hobsonville Humdinger on Wednesday.”  Race Director Garth Spencer was not slow this year in acknowledging the large team behind the event including Vaikobi’s Pat Langley and up-and-coming event organiser/paddler Danika Mowlem, both of whom were central to the organisation of this year’s race.

READ MORE

 BenLevyPhotography 1

One hundred and eight paddlers slipped on the high quality vaikobi race top and queued nervously for their Dot Vision Gps devices at the compulsory safety gear checks at Hobsonville Point. The atmosphere was static with jostling Saturday market goers, Rachel Clark’s TVNZ camera crew, and a sea of high-vis orange. Pat Langley could be seen interviewing top talent, including Racheal Clark 5 times Queen Of The Harbour, 18 yo Jordan Mclarin, along with fellow rising star Quaid Thompson, both of who have been recently selected to represent New Zealand In the World Marathon Champs in Portugal in September. 

BenLevyPhotography 3

15 minutes after the hardy SUP paddlers had departed, the Waitemata Harbour was churned up to a froth as long course athletes sprinted into the out-going tidal current. They would find 4 kilometres of tricky cross-chop, before getting their first taste of runners. Up in the front it would be local paddler Andy Mowlem chooseing a more direct left line and slightly to the right was the wolf pack of youngsters Jordan Mclarin and Quaid Thompson seeking the stronger current and thirsty for blood. Garth Spencer under pressure to back up his recent wins in the Bo Herbert and Bhutty Moore events would later comment that he had “a serious incentive to get off the water quickly”, handing over the event director mantle to Pat Langley while he was on the water.

 BenLevyPhotography 5

BenLevyPhotography 6

By the time the paddlers have reached the iconic Auckland Harbour Bridge the front-pack-order had started to settle down with Andrew Mowlem settling in to dominate his lead further. Jordan and Garth were chasing hard but wouldn’t have the form to topple Andy. The large pack that followed contained the duelling doubleskis led by powerhouse combination of Oskar Stielau and Robbie Ford, with World Surfski Series champion Rachel Clark dominating the ladies event for the 6th year in a row!

 

BenLevyPhotography 9

Conditions were squally, gusty 15 gusting 18 knot Westerlies, with bouts of rain snaking over the Waitakere Ranges and down the harbour. Often stacking up beautifully on an incoming tide, on Saturday the water was rushing out with the wind from a super-high 3.4m King Tide, making for fast racing, but having the effect of not feeling like you were surfing. “I had two or three extended, paddles-down ‘Whooosah!’ moments, pulling a few cheeky- chakas for Pat and the camera crew on the media boat (but these failed to show up in the photos, so there’s no proof haha)” quoted Garth Spencer. The first 4 kms was side on as the wind built rapidly, and then when we changed course to head directly east down the harbour paddlers  started to get their flows going. Conditions were quite tricky because the outgoing flow was swirling back upstream at the edges of the harbour, and coming out of the flow would see a dramatic change in speed. Clearly evident were these big boil-ups where the clearer blue water tidal stream would smash into these huge eddying dirty churned up-stream sections on the edges of Stanley Point. With the rapidly running tide, Paddlers shot past the massive naval ships and under Devonport wharf like a bolts from a crossbow. Turning north around North Head the wind was on their left cheeks and made for a tough finish in flat offshore conditions.

 BenLevyPhotography 15

 

Welldone to the 2018 Auckland King & Queen Of The Harbour Mens Champs Jordan Mclarin, Andy Mowlem and Garth Spencer!

 

BenLevyPhotography 14

Welldone to the 2018 Auckland King & Queen Of The Harbour Ladies Champs Danika Mowlem, Rachel Clarke and Dene Simpson!

 

BenLevyPhotography 13

Fascinatingly, the SUP paddlers retain their tight grouping over these long events, even through the testy cross-chop and final headwind sections of this race, these was not much separating leaders from chase-bunches. Whilst the SUP field was small this year due to a clash with the Carolina Cup, the level at the front was still amazing with James Reeves from Kawau Downwinders claiming a 2 minute and 5 second win over Matt Anderson and Jan Dunlop. 2016 SUP World Champion, Penelope Strickland dominated the women’s to finish 4th overall.

30072714 836950523154721 8713963697551139913 o

 

Well done Doubles-Champs -  Awesome to have a really competitive Doubles category this year. 1st Oskar Stielau and Robbie Ford, 2nd Glen and Gavin, and 3rd Anton Reiman and Len De Beer!

 

30072870 836950719821368 2659302239762156426 o

 

http://www.paddlerseries.nz/ Winners pictured Garth Spencer (Mens Masters) Andy Mowlem (Mens Open) Sean Murphy (Mens Veterans) and Hannah Johnston (Ladies Open)

 

30167868 836950073154766 7325075102593548544 o

 

Congrats Long Course Ladies Champs winner Pea Strickland, Ange McKee (2nd) and Heather Niccolls (3rd).

 

30821155 836950153154758 7010052735595747627 o

 

Congratulations Mens SUP Long Course champs 1st James Reeves (Left), 2nd Matt Anderson and 3rd Jan Dunlop!

 

30821658 836950046488102 4650322406018917599 o

Congratulations Short Course Surfski Ladies Winners LTR: Karen Rogers, Nenni Disse and Jen Day

 

30167907 836950056488101 4994954259231773287 o

Congrats Short Course Surfski Mens winners Andrew Stevens and Thomas Fritzen

 

30425551 836949979821442 3510684614020207920 o

Congratulations Short Course SUP winner Fergus Dunlop!

FULL RESULTS

Full Results can be accessed on Webscorer HERE:

To view Pre and post race interview and replays of the FB live feed, go to the King and Queen of the Harbour facebook page HERE:

  • Short Course 11km - Overall
PlaceBibRacer nameAffiliationCategoryAgeGenderFinish time
1 208 Andrew STEVENSAuckland (No Club) - Australia  Surfski Single(all types) 52 M 1:11:47.1 -
2 203 Nenni DISSETakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 34 F 1:12:41.0 +0:53.9
3 205 Thomas FRITZENNorth Shore Canoe Racing Club - Germany  Surfski Single(all types) 17 M 1:16:01.5 +4:14.4
4 207 Christopher DENNYRoyal Akarana Paddlers - Canada  Surfski Single(all types) 46 M 1:16:14.4 +4:27.3
5 204 Karen ROGERSAuckland (No Club) - New Zealand  Surfski Single(all types) 44 F 1:21:21.6 +9:34.5
6 201 Jen DAYMelbourne - Australia  Surfski Single(all types) 33 F 1:26:24.7 +14:37.6
7 206 Fergus DUNLOPTakapuna Paddleboarders - New Zealand  SUP (all lengths) 14 M 1:31:19.5 +19:32.4
  • Short Course 11km - SUP (all lengths)
PlaceBibRacer nameAffiliationCategoryAgeGenderFinish time
1 206 Fergus DUNLOPTakapuna Paddleboarders - New Zealand  SUP (all lengths) 14 M 1:31:19.5 -
  • Short Course 11km - Surfski Single(all types)
PlaceBibRacer nameAffiliationCategoryAgeGenderFinish time
1 208 Andrew STEVENSAuckland (No Club) - Australia  Surfski Single(all types) 52 M 1:11:47.1 -
2 203 Nenni DISSETakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 34 F 1:12:41.0 +0:53.9
3 205 Thomas FRITZENNorth Shore Canoe Racing Club - Germany  Surfski Single(all types) 17 M 1:16:01.5 +4:14.4
4 207 Christopher DENNYRoyal Akarana Paddlers - Canada  Surfski Single(all types) 46 M 1:16:14.4 +4:27.3
5 204 Karen ROGERSAuckland (No Club) - New Zealand  Surfski Single(all types) 44 F 1:21:21.6 +9:34.5
6 201 Jen DAYMelbourne - Australia  Surfski Single(all types) 33 F 1:26:24.7 +14:37.6
  • Long Course 23km - Overall
PlaceBibRacer nameAffiliationCategoryAgeGenderFinish time
1 1 Andrew MOWLEMRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 31 M 1:28:26.1 -
2 5 Garth SPENCERRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 45 M 1:30:33.0 +2:06.9
3 3 Jordan MCLARINWCMC - New Zealand  Surfski Single(all types) 17 M 1:31:21.6 +2:55.5
4 96 Oskar Stielau/Robbie FordTakapuna Boat Club - New Zealand  Doubleski M 1:31:36.0 +3:09.9
5 85 Simon LONGDILLRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 40 M 1:32:17.0 +3:50.9
6 53 Tobias BROOKEWhanganui Kayak Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 21 M 1:32:23.7 +3:57.6
7 50 Todd BORELANDWollongong Paddlers - Australia  Surfski Single(all types) 50 M 1:32:26.0 +3:59.9
8 49 Hadyn LOCKIETasman Bay - New Zealand  Surfski Single(all types) 36 M 1:32:29.6 +4:03.5
9 64 LEOPOLD TEPAHUAHINE SURFSKI - TAHITI  Surfski Single(all types) 43 M 1:32:57.6 +4:31.5
10 4 Quaid THOMPSONPoverty Bay - New Zealand  Surfski Single(all types) 20 M 1:32:59.0 +4:32.9
11 68 Jeremy KUGGELEIJNRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 40 M 1:33:12.5 +4:46.4
12 30 Tom ASHLEYTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 34 M 1:33:15.0 +4:48.9
13 2 Sam MAYHEWTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 28 M 1:33:47.8 +5:21.7
14 102 Gavin Clark/Glenn GrayStolen Gold - Auckland  Doubleski M 1:33:55.0 +5:28.9
15 90 Anton Reiman/Len D BeerAuckland (No Club) - New Zealand  Doubleski M 1:35:28.0 +7:01.9
16 46 Rob NICOLKupe Canoe Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 52 M 1:36:01.0 +7:34.9
17 28 Rachel CLARKETakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 28 F 1:36:07.0 +7:40.9
18 91 Jordon CLAUSONNo club - South Africa  Surfski Single(all types) 21 M 1:36:08.0 +7:41.9
19 21 Rob JENKINSONPerth Paddlers - Australia  Surfski Single(all types) 57 M 1:36:09.0 +7:42.9
20 23 Ian MERCERTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 53 M 1:36:29.0 +8:02.9
21 51 Simon MCLARINWCMC - New Zealand  Surfski Single(all types) 56 M 1:36:33.0 +8:06.9
22 60 Brendon DAVEYTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 44 M 1:36:50.0 +8:23.9
23 41 Andy LOGUETakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 42 M 1:36:56.0 +8:29.9
24 31 Vaughan REEDWCMC - New Zealand  Surfski Single(all types) 45 M 1:37:00.0 +8:33.9
25 100 Taris HARKERBay Of Plenty Kayak Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 21 M 1:37:36.0 +9:09.9
26 62 Matt RandellWaitemata Canoe And Multi Sport Club - New Zealand  Doubleski M 1:39:03.0 +10:36.9
27 57 Sean MURPHYWCMC - New Zealand  Surfski Single(all types) 49 M 1:39:23.0 +10:56.9
28 67 Grant HEIMRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 58 M 1:39:46.0 +11:19.9
29 89 Stuart LYNCHWaitemata Canoe And Multi Sport Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 40 M 1:39:50.0 +11:23.9
30 86 Dave CLOUGHTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 49 M 1:40:11.0 +11:44.9
31 24 Tim WALLERNorth Shore Canoe Racing Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 21 M 1:40:14.0 +11:47.9
32 74 Sven HANSENRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 58 M 1:40:19.0 +11:52.9
33 42 Jonathon ALSOPKupe Canoe Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 40 M 1:40:37.0 +12:10.9
34 43 David BLACKFORDTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 53 M 1:40:39.0 +12:12.9
35 107 Paul WILFORDWhangateau Ocean Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 51 M 1:40:52.0 +12:25.9
36 37 Robert ASKEWRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 56 M 1:41:12.0 +12:45.9
37 35 Andrew CZARRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 52 M 1:41:17.0 +12:50.9
38 40 Graeme EDWARDSTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 50 M 1:42:10.0 +13:43.9
39 29 Warren LEIGHTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 41 M 1:42:14.0 +13:47.9
40 87 Dene SIMPSONTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 61 F 1:42:30.0 +14:03.9
41 12 Rodrigo JACA GONZALEZPiragüismo Colindres - Spain  Surfski Single(all types) 33 M 1:43:33.0 +15:06.9
42 81 John BARKERRotorua - New Zealand  Surfski Single(all types) 41 M 1:44:32.0 +16:05.9
43 79 Max RILEYAuckland (No Club) - Australia  Surfski Single(all types) 38 M 1:45:17.0 +16:50.9
44 104 David GUNNAuckland (No Club) - New Zealand  Surfski Single(all types) 55 M 1:45:28.0 +17:01.9
45 97 Paul SALMONOmanu Surf Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 54 M 1:45:43.0 +17:16.9
46 72 Steve RICHARDSTaupo - New Zealand  Surfski Single(all types) 52 M 1:45:48.0 +17:21.9
47 26 Peter DALLIMORETakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 60 M 1:46:03.0 +17:36.9
48 44 Rich BATYMount Surfski - New Zealand  Surfski Single(all types) 47 M 1:46:32.0 +18:05.9
49 45 Jason BERRYTakapuna - South Africa  Surfski Single(all types) 41 M 1:46:35.0 +18:08.9
50 48 John BLACKMOREMarlborough Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 54 M 1:46:43.0 +18:16.9
51 19 Bruce LAUDERAlexandra - New Zealand  Surfski Single(all types) 57 M 1:46:55.0 +18:28.9
52 75 Matthew RUSHRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 42 M 1:49:04.0 +20:37.9
53 14 Ben BENNETTHawke's Bay Kayak Racing Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 67 M 1:49:36.0 +21:09.9
54 6 Danika MOWLEMNo club - New Zealand  Surfski Single(all types) 28 F 1:50:37.0 +22:10.9
55 56 Lance ROOZENDAALRotorua - New Zealand  Surfski Single(all types) 43 M 1:50:57.0 +22:30.9
56 39 Rob TRASSRotorua - New Zealand  Surfski Single(all types) 45 M 1:51:11.0 +22:44.9
57 52 Adam SAWYERRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 46 M 1:51:58.0 +23:31.9
58 69 Julian Michael PEARCENatal Canoe Club - South Africa  Surfski Single(all types) 31 M 1:52:16.0 +23:49.9
59 16 Brea ROADLEYYarrawonga Mulwala Amateur Canoe Club - Australia  Surfski Single(all types) 22 F 1:52:20.0 +23:53.9
60 27 Alex HUFFADINERoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 21 F 1:53:15.0 +24:48.9
61 18 Warrick SMITHTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 34 M 1:53:31.0 +25:04.9
62 7 John COOPERRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 58 M 1:54:01.0 +25:34.9
63 22 Julie JENKINSONPerth Paddlers - Australia  Surfski Single(all types) 53 F 1:54:26.0 +25:59.9
64 54 Jeff BOOTHMuritai Yacht Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 64 M 1:54:40.0 +26:13.9
65 15 Kristina MESKAUSKAITEPeak Adventure - Lithuania  Surfski Single(all types) 41 F 1:55:34.0 +27:07.9
66 13 Robert BAFFRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 47 M 1:55:44.0 +27:17.9
67 17 David IRWINPeak Adventure - Australia  Surfski Single(all types) 52 M 1:56:23.0 +27:56.9
68 70 Mark GILBERDTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 38 M 1:56:45.0 +28:18.9
69 88 Carla REIDEastern Bay Canoe Racing Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 19 F 1:57:54.0 +29:27.9
70 32 Nico DE WETPauatahanui See Perde - South Africa  Surfski Single(all types) 39 M 1:57:59.0 +29:32.9
71 36 Pierre CHEMALYRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 59 M 1:58:05.0 +29:38.9
72 38 Richard COPUSNorth Shore Canoe Racing Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 45 M 1:58:38.0 +30:11.9
73 55 Scott ORMANTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 41 M 1:58:49.0 +30:22.9
74 98 Mark MACDONALDStolen Gold - New Zealand  Surfski Single(all types) 46 M 1:58:52.0 +30:25.9
75 92 Paul PRESTONQueenstown - New Zealand  Surfski Single(all types) 32 M 1:58:53.0 +30:26.9
76 83 Rob JOLLIFFERoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 57 M 2:00:10.0 +31:43.9
77 10 Gary BEERMelbourne - Australia  Surfski Single(all types) 36 M 2:01:05.0 +32:38.9
78 76 Warwick SMITHRoyal Akarana Paddlers - Auckland  Surfski Single(all types) 57 M 2:01:12.0 +32:45.9
79 84 James REEVESKawau Downwinders - New Zealand  SUP (all lengths) 48 M 2:02:23.0 +33:56.9
80 78 Matt ANDERSONOmaha - Teamnspnz - New Zealand  SUP (all lengths) 34 M 2:04:28.0 +36:01.9
81 82 Jan DUNLOPAuckland (No Club) - Auckland  SUP (all lengths) 49 M 2:04:49.0 +36:22.9
82 34 Paul WHITLEYRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 65 M 2:04:55.0 +36:28.9
83 105 Penelope STRICKLANDAuckland (No Club) - New Zealand  SUP (all lengths) 39 F 2:05:39.0 +37:12.9
84 106 Jonno LEONARDTakapuna Paddleboarders - New Zealand  SUP (all lengths) 48 M 2:06:52.0 +38:25.9
85 58 Hannah JOHNSTONArawa Canoe Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 29 F 2:07:39.0 +39:12.9
86 94 Andrew PEATAuckland (No Club) - New Zealand  Surfski Single(all types) 29 M 2:07:54.0 +39:27.9
87 11 Shayne EDMONDSONBeachlands - New Zealand  Surfski Single(all types) 44 M 2:08:15.0 +39:48.9
88 73 Steven DUNLOPTakapuna Paddleboarders - New Zealand  SUP (all lengths) 45 M 2:09:36.0 +41:09.9
89 20 Jim SWANSONRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 51 M 2:09:58.0 +41:31.9
90 93 Shaan MILLERAuckland (No Club) - New Zealand  SUP (all lengths) 47 M 2:10:46.0 +42:19.9
91 63 FILMIN TEMAIANAHUAHINE SURFSKI - TAHITI  Surfski Single(all types) 58 M 2:11:12.0 +42:45.9
92 101 Tom HORNERRoyal Akarana Paddlers - Auckland  Surfski Single(all types) 38 M 2:15:27.0 +47:00.9
93 66 Angela MCKEEAuckland (No Club) - New Zealand  SUP (all lengths) 43 F 2:21:24.0 +52:57.9
94 47 Matt FOGARTYMatrarangi Bar Riders - New Zealand  SUP (all lengths) 41 M 2:21:47.0 +53:20.9
95 77 Mark JOHNSONTakapuna - New Zealand  Surfski Single(all types) 55 M 2:23:49.0 +55:22.9
96 25 Brent BOURGEOISSUP Club Mt Maunganui - New Zealand  SUP (all lengths) 54 M 2:23:54.0 +55:27.9
97 103 Heather NICCOLLSOmaha - Teamnspnz - Auckland  SUP (all lengths) 18 F 2:26:55.0 +58:28.9
98 99 Matthew BURROWSTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 40 M 2:28:13.0 +59:46.9
99 9 Lisa MORRISONTasman Bay - New Zealand  Surfski Single(all types) 30 F 2:33:09.0 +1:04:42.9
  • Long Course 23km - Doubleski
PlaceBibRacer nameAffiliationCategoryGenderFinish time
1 96 Oskar Stielau/Robbie FordTakapuna Boat Club - New Zealand  Doubleski M 1:31:36.0 -
2 102 Gavin Clark/Glenn GrayStolen Gold - Auckland  Doubleski M 1:33:55.0 +2:19.0
3 90 Anton Reiman/Len D BeerAuckland (No Club) - New Zealand  Doubleski M 1:35:28.0 +3:52.0
4 62 Matt RandellWaitemata Canoe And Multi Sport Club - New Zealand  Doubleski M 1:39:03.0 +7:27.0
  • Long Course 23km - SUP (all lengths)
PlaceBibRacer nameAffiliationCategoryAgeGenderFinish time
1 84 James REEVESKawau Downwinders - New Zealand  SUP (all lengths) 48 M 2:02:23.0 -
2 78 Matt ANDERSONOmaha - Teamnspnz - New Zealand  SUP (all lengths) 34 M 2:04:28.0 +2:05.0
3 82 Jan DUNLOPAuckland (No Club) - Auckland  SUP (all lengths) 49 M 2:04:49.0 +2:26.0
4 105 Penelope STRICKLANDAuckland (No Club) - New Zealand  SUP (all lengths) 39 F 2:05:39.0 +3:16.0
5 106 Jonno LEONARDTakapuna Paddleboarders - New Zealand  SUP (all lengths) 48 M 2:06:52.0 +4:29.0
6 73 Steven DUNLOPTakapuna Paddleboarders - New Zealand  SUP (all lengths) 45 M 2:09:36.0 +7:13.0
7 93 Shaan MILLERAuckland (No Club) - New Zealand  SUP (all lengths) 47 M 2:10:46.0 +8:23.0
8 66 Angela MCKEEAuckland (No Club) - New Zealand  SUP (all lengths) 43 F 2:21:24.0 +19:01.0
9 47 Matt FOGARTYMatrarangi Bar Riders - New Zealand  SUP (all lengths) 41 M 2:21:47.0 +19:24.0
10 25 Brent BOURGEOISSUP Club Mt Maunganui - New Zealand  SUP (all lengths) 54 M 2:23:54.0 +21:31.0
11 103 Heather NICCOLLSOmaha - Teamnspnz - Auckland  SUP (all lengths) 18 F 2:26:55.0 +24:32.0
  • Long Course 23km - Surfski Single(all types)
PlaceBibRacer nameAffiliationCategoryAgeGenderFinish time
1 1 Andrew MOWLEMRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 31 M 1:28:26.1 -
2 5 Garth SPENCERRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 45 M 1:30:33.0 +2:06.9
3 3 Jordan MCLARINWCMC - New Zealand  Surfski Single(all types) 17 M 1:31:21.6 +2:55.5
4 85 Simon LONGDILLRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 40 M 1:32:17.0 +3:50.9
5 53 Tobias BROOKEWhanganui Kayak Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 21 M 1:32:23.7 +3:57.6
6 50 Todd BORELANDWollongong Paddlers - Australia  Surfski Single(all types) 50 M 1:32:26.0 +3:59.9
7 49 Hadyn LOCKIETasman Bay - New Zealand  Surfski Single(all types) 36 M 1:32:29.6 +4:03.5
8 64 LEOPOLD TEPAHUAHINE SURFSKI - TAHITI  Surfski Single(all types) 43 M 1:32:57.6 +4:31.5
9 4 Quaid THOMPSONPoverty Bay - New Zealand  Surfski Single(all types) 20 M 1:32:59.0 +4:32.9
10 68 Jeremy KUGGELEIJNRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 40 M 1:33:12.5 +4:46.4
11 30 Tom ASHLEYTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 34 M 1:33:15.0 +4:48.9
12 2 Sam MAYHEWTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 28 M 1:33:47.8 +5:21.7
13 46 Rob NICOLKupe Canoe Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 52 M 1:36:01.0 +7:34.9
14 28 Rachel CLARKETakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 28 F 1:36:07.0 +7:40.9
15 91 Jordon CLAUSONNo club - South Africa  Surfski Single(all types) 21 M 1:36:08.0 +7:41.9
16 21 Rob JENKINSONPerth Paddlers - Australia  Surfski Single(all types) 57 M 1:36:09.0 +7:42.9
17 23 Ian MERCERTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 53 M 1:36:29.0 +8:02.9
18 51 Simon MCLARINWCMC - New Zealand  Surfski Single(all types) 56 M 1:36:33.0 +8:06.9
19 60 Brendon DAVEYTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 44 M 1:36:50.0 +8:23.9
20 41 Andy LOGUETakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 42 M 1:36:56.0 +8:29.9
21 31 Vaughan REEDWCMC - New Zealand  Surfski Single(all types) 45 M 1:37:00.0 +8:33.9
22 100 Taris HARKERBay Of Plenty Kayak Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 21 M 1:37:36.0 +9:09.9
23 57 Sean MURPHYWCMC - New Zealand  Surfski Single(all types) 49 M 1:39:23.0 +10:56.9
24 67 Grant HEIMRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 58 M 1:39:46.0 +11:19.9
25 89 Stuart LYNCHWaitemata Canoe And Multi Sport Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 40 M 1:39:50.0 +11:23.9
26 86 Dave CLOUGHTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 49 M 1:40:11.0 +11:44.9
27 24 Tim WALLERNorth Shore Canoe Racing Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 21 M 1:40:14.0 +11:47.9
28 74 Sven HANSENRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 58 M 1:40:19.0 +11:52.9
29 42 Jonathon ALSOPKupe Canoe Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 40 M 1:40:37.0 +12:10.9
30 43 David BLACKFORDTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 53 M 1:40:39.0 +12:12.9
31 107 Paul WILFORDWhangateau Ocean Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 51 M 1:40:52.0 +12:25.9
32 37 Robert ASKEWRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 56 M 1:41:12.0 +12:45.9
33 35 Andrew CZARRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 52 M 1:41:17.0 +12:50.9
34 40 Graeme EDWARDSTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 50 M 1:42:10.0 +13:43.9
35 29 Warren LEIGHTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 41 M 1:42:14.0 +13:47.9
36 87 Dene SIMPSONTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 61 F 1:42:30.0 +14:03.9
37 12 Rodrigo JACA GONZALEZPiragüismo Colindres - Spain  Surfski Single(all types) 33 M 1:43:33.0 +15:06.9
38 81 John BARKERRotorua - New Zealand  Surfski Single(all types) 41 M 1:44:32.0 +16:05.9
39 79 Max RILEYAuckland (No Club) - Australia  Surfski Single(all types) 38 M 1:45:17.0 +16:50.9
40 104 David GUNNAuckland (No Club) - New Zealand  Surfski Single(all types) 55 M 1:45:28.0 +17:01.9
41 97 Paul SALMONOmanu Surf Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 54 M 1:45:43.0 +17:16.9
42 72 Steve RICHARDSTaupo - New Zealand  Surfski Single(all types) 52 M 1:45:48.0 +17:21.9
43 26 Peter DALLIMORETakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 60 M 1:46:03.0 +17:36.9
44 44 Rich BATYMount Surfski - New Zealand  Surfski Single(all types) 47 M 1:46:32.0 +18:05.9
45 45 Jason BERRYTakapuna - South Africa  Surfski Single(all types) 41 M 1:46:35.0 +18:08.9
46 48 John BLACKMOREMarlborough Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 54 M 1:46:43.0 +18:16.9
47 19 Bruce LAUDERAlexandra - New Zealand  Surfski Single(all types) 57 M 1:46:55.0 +18:28.9
48 75 Matthew RUSHRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 42 M 1:49:04.0 +20:37.9
49 14 Ben BENNETTHawke's Bay Kayak Racing Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 67 M 1:49:36.0 +21:09.9
50 6 Danika MOWLEMNo club - New Zealand  Surfski Single(all types) 28 F 1:50:37.0 +22:10.9
51 56 Lance ROOZENDAALRotorua - New Zealand  Surfski Single(all types) 43 M 1:50:57.0 +22:30.9
52 39 Rob TRASSRotorua - New Zealand  Surfski Single(all types) 45 M 1:51:11.0 +22:44.9
53 52 Adam SAWYERRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 46 M 1:51:58.0 +23:31.9
54 69 Julian Michael PEARCENatal Canoe Club - South Africa  Surfski Single(all types) 31 M 1:52:16.0 +23:49.9
55 16 Brea ROADLEYYarrawonga Mulwala Amateur Canoe Club - Australia  Surfski Single(all types) 22 F 1:52:20.0 +23:53.9
56 27 Alex HUFFADINERoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 21 F 1:53:15.0 +24:48.9
57 18 Warrick SMITHTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 34 M 1:53:31.0 +25:04.9
58 7 John COOPERRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 58 M 1:54:01.0 +25:34.9
59 22 Julie JENKINSONPerth Paddlers - Australia  Surfski Single(all types) 53 F 1:54:26.0 +25:59.9
60 54 Jeff BOOTHMuritai Yacht Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 64 M 1:54:40.0 +26:13.9
61 15 Kristina MESKAUSKAITEPeak Adventure - Lithuania  Surfski Single(all types) 41 F 1:55:34.0 +27:07.9
62 13 Robert BAFFRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 47 M 1:55:44.0 +27:17.9
63 17 David IRWINPeak Adventure - Australia  Surfski Single(all types) 52 M 1:56:23.0 +27:56.9
64 70 Mark GILBERDTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 38 M 1:56:45.0 +28:18.9
65 88 Carla REIDEastern Bay Canoe Racing Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 19 F 1:57:54.0 +29:27.9
66 32 Nico DE WETPauatahanui See Perde - South Africa  Surfski Single(all types) 39 M 1:57:59.0 +29:32.9
67 36 Pierre CHEMALYRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 59 M 1:58:05.0 +29:38.9
68 38 Richard COPUSNorth Shore Canoe Racing Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 45 M 1:58:38.0 +30:11.9
69 55 Scott ORMANTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 41 M 1:58:49.0 +30:22.9
70 98 Mark MACDONALDStolen Gold - New Zealand  Surfski Single(all types) 46 M 1:58:52.0 +30:25.9
71 92 Paul PRESTONQueenstown - New Zealand  Surfski Single(all types) 32 M 1:58:53.0 +30:26.9
72 83 Rob JOLLIFFERoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 57 M 2:00:10.0 +31:43.9
73 10 Gary BEERMelbourne - Australia  Surfski Single(all types) 36 M 2:01:05.0 +32:38.9
74 76 Warwick SMITHRoyal Akarana Paddlers - Auckland  Surfski Single(all types) 57 M 2:01:12.0 +32:45.9
75 34 Paul WHITLEYRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 65 M 2:04:55.0 +36:28.9
76 58 Hannah JOHNSTONArawa Canoe Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 29 F 2:07:39.0 +39:12.9
77 94 Andrew PEATAuckland (No Club) - New Zealand  Surfski Single(all types) 29 M 2:07:54.0 +39:27.9
78 11 Shayne EDMONDSONBeachlands - New Zealand  Surfski Single(all types) 44 M 2:08:15.0 +39:48.9
79 20 Jim SWANSONRoyal Akarana Paddlers - New Zealand  Surfski Single(all types) 51 M 2:09:58.0 +41:31.9
80 63 FILMIN TEMAIANAHUAHINE SURFSKI - TAHITI  Surfski Single(all types) 58 M 2:11:12.0 +42:45.9
81 101 Tom HORNERRoyal Akarana Paddlers - Auckland  Surfski Single(all types) 38 M 2:15:27.0 +47:00.9
82 77 Mark JOHNSONTakapuna - New Zealand  Surfski Single(all types) 55 M 2:23:49.0 +55:22.9
83 99 Matthew BURROWSTakapuna Boat Club - New Zealand  Surfski Single(all types) 40 M 2:28:13.0 +59:46.9
84 9 Lisa MORRISONTasman Bay - New Zealand  Surfski Single(all types) 30 F 2:33:09.0 +1:04:42.9

 SPECIAL THANKS

A huge thank you to all involved, starting with our naming rights sponsor Vaikobi - A large  number of volunteers and partners made the event a winner this year, with the simpler format helping to keep costs down and make for a shorter day for all. Please be sure to support the event partners listed below!

 Banner1

 

Let's support our partners who support our paddling community! Click on the below images to visit their websites and see what special offers are available! 
Volunteer-run, not-for-profit organisation looking to grow paddle-sports in the eastern Pacific region. Click logo for our Vision.
Courtney and Felipe are back helping get your Race-Packs to you before the event, with more stunning prizes and of course some awesome events this year!
Tim and the team once again have some awesome prizes on the table for the discerning paddler!
Great to have the support of Andrew and the TBC team behind the event again!
Official Event Naming Rights Sponsor whoosah! The world's most innovative apparel for the ocean-athlete.
Paul Wilford and team have a great selection of spreads, antipasto and sauces for us when we get off the water after this years event!
Provider of Carbonology ski prizepacks and support for visiting paddlers.
Terry has provided substantial support to our events in the past and this year is no exception! Look out for the iPaddle gear on the prize-table!
The Team from Giltrap VW are back, supporting us with the Amrock BBQ!
Official Event Race Cap Provider: performance and casual wear designed specifically for the modern paddler.
Official Event Water Safety GPS Tracking service provider - stay tuned for link to follow race live and online!
CRNZ have provided substantial support for the event this year. Watch this space!